Monday, October 26, 2015

Pildikesi BerliinistPanen ka blogisse paar mälupilti nädalatagusest Berliinis käigust. Olen sealt paar korda enne ka läbi sõitnud, üks kord 4-5 päeva viibinud, seekord siis ka 5 päeva.

Berliin ja ajalugu
Kunstimuuseumid olin enne läbi käinud, seekord võtsin lisaks saksa ajaloo muuseumi, purustatud sünagoogi, DDRi muuseumi, toomkiriku ja veel mõned väiksemad kohad. Kõige sügavama mulje jättis vist toomkiriku krüpt (tegelikult olin sealt ükskord enne ka läbi jooksnud, kuid siis polnud aega). Võrdustav surm oli seal kõrvuti asetanud suured kuningad ja beebidena igavikku läinud lapsed. Mulle mõjusid suursugusemalt lihtsad kaunistusteta sarkofaagid, seal puhkajate tegusid oli kuidagi lihtsam meenutada.
Berliin ja juhus
Nägemine on mul aastatega viletsamaks jäänud ja metroosse minnes meeldib mulle seinalt jaamade skeemi lugeda. Üks blond tshikk tegi sedasama. Pidin talle peaaegu küünarnukiga äsama (vist liialdus) ja siis ta ütles, tere õpetaja. See oli paar aastat tagasi lõpetanud Joanna, kes tegelikult hoopis Prantsusmaal õpib. Väga südamlik kohtumine oli.       
Berliin ja haridus
Haridusest räägiti ministeeriumis ja Eesti saatkonnas. Kutseharidus on neil tugev ja nad on selle üle uhked. Sain teada uue sõna, helikoptervanemad – ülihoolitsevad vanemad, kes tiirlevad laste kohal ega lase neil normaalselt areneda. Ning kui kuulasin Eesti suursaadikut, siis sain aru, et ega meil ka oma haridussüsteemis midagi häbeneda ei ole, kui sealt nii targad inimesed võrsuvad.  
Berliin ja loomad
Kunstist ja ajaloost pisut väsinuna läksime Oti (Ojaveeri) ja Aarega (Ristikiviga) loomaaeda. Rahulik jalutuskoht.  Sattusime lühikese vahega vaatama filosoofiliselt kaugele vaatavaid pingviine ja ülienergilisi merelõvisid. Meelde jäi  Aare kommentaar, et pingviinid tuleks merelõvide juurde kooli saata, kuidas külastajaid lõbustada tuleb.
Berliin ja kunst
Ats, jälle õpilane, teeb Berliinis kunsti. Käisin temaga ühes galeriis, kus mulle väga meeldis, lisaks uurisin ta eluolu, kuid tegelikult kõige enam meeldis üks kogukonna aed. Keegi pidas seal kohvikut, keegi kasvatas potitaimi, keegi oli loonud vaba raamatukogu. Teadete tahvel näitas joogatundi, mingil hetkel pidid lapsed seal joonistama. Suurte majade vahel tõeline oaas. Tekkis tahtmine Mauruse moodi öelda, et kui oleksin noorem, siis prooviks ka sellist elu, kuid …
Berliin ja pagulased  
Pagulasi ei näinud. Nägin küll Berliini kesklinnas pagulasi toetavaid küünaldega inimesi, kuulsin, et ettevalmistatud struktuurid pagulaste vastuvõtmiseks on pilgeni täis, kuid kõik see vähene, mis ma kuulsin või nägin, kinnitas mulle, et iga olukorras tuleb inimeseks jääda. Ja järgida inimlikkuse kuldreeglit: käitu nii nagu sa tahad, et teised sinuga käituksid.   
Saksa täpsus
Kui bussijuht sõitis kahe parkinud bussi vahelt läbi nõnda, et kummalegi poole jäi minu meelest vaid sentimeeter vaba ruumi, siis ma mõistsin, et saksa täpsus pole mitte ainult ajaline ja elulaadi puudutav, vaid ka ruumiline mõiste.

No comments:

Post a Comment